Každý rok se vydáváme na biologicky zajímavá místa v Praze nebo blízkém okolí, kde dětem i dospělým ukazujeme rozmanitost přírody, zkoumáme rostliny, chytáme různá drobná i větší zvířata a poznáváme jejich život zblízka. Mluvíme o místní lokalitě, její historii a s pomocí dalekohledu a lupy se díváme na to, co je na první pohled skryté.
S pomocí odborných lektorů se dozvíte, co na místě roste, kdo tam zpívá, kdo žije pod kameny anebo jak místo vypadalo před miliony lety.
Už jsme navštívili například naleziště zkamenělin v Prokopském údolí, Olšanské hřbitovy, mokřady v Milovicích, oboru Hvězda nebo Barrandovské skály.
I když vycházky mají své téma vždy podle místa, kam jdeme, naše zvídavost a nadšení nám nedovolí projít bez povšimnutí okolo čehokoliv živého, co potkáme. Každá vycházka je tak jedinečná a čím lépe se díváme kolem sebe, tím víc toho objevíme. Na vycházky také zveme různé odborníky – ornitology, paleontology, botaniky, herpetology a další…, díky kterým jsou vycházky plné fascinujících informací a nečekaných zážitků.
Přírodovědné vycházky probíhají o víkendech v dopoledních hodinách a jsou vhodné pro děti i dospělé. Vstupné dobrovolné.
Přihlašování probíhá v rezervačním systému.
Vycházka na Hostivické rybníky, kde budeme pozorovat vodní zimující ptáky a s pomocí ornitologa se je naučíme rozeznávat. Dozvíte se také spoustu zajímavých informací ze života ptáků.
Vycházka do údolí Zákolanského potoka, který je přírodní památkou a vyskytují se zde vzácní živočichové i rostliny.
Prozkoumejte s námi jeden z největších lužních lesů v Česku. Libický luh má jedinečnou atmosféru, kterou jen tak někde nezažijete.
Najděte si vlastní zkamenělinu a nechte si od paleontologa vyprávět příběh o životě v pradávném moři, které se na tomto území kdysi nacházelo. Vypravíme se z Jinců do Rejkovic a když bude nálada, vydáme se i na hradiště z doby bronzové.
Ve spolupráci s Městskou částí Praha 9 jsme připravili sérii vycházek, během kterých prozkoumáme historii různých míst, zabrousíme do témat jako je rozvoj průmyslu, školství nebo památková ochrana.
Zaměříme se i na přírodu, jakým způsobem ovlivňuje územní plánování a jak se jí vlastně na Praze 9 daří.
Tyto vycházky jsou zdarma a účast je možná bez rezervace. Začátek vycházek je vždy v 10 hodin a trvají cca 2- 3 hodiny.
Některé z vycházek jsou vhodné i pro děti – vždy je to u dané vycházky uvedeno.
V rámci této vycházky si ukážeme, jakým způsobem se v minulosti řešila výstavba sídlišť a jejich propojení s okolní krajinou. Ukážeme si, která místa v parku jsou zajímavá a bohatá z přírodního hlediska a jestli je tato forma zeleně slučitelná s moderní zástavbou. Navštívíme jak starý, tak nový Prosecký hřbitov a dozvíme se něco o jejich minulosti. Zakončení proběhne u přírodní památky Prosecké skály, které v minulosti sloužily jako útočiště nejen zvířatům, ale i lidem. Narazíme na témata ochrany přírody a památek i proměnu zemědělské krajiny v krajinu kulturní. Trasa je vhodná i pro kočárky (kromě poslední části u Proseckých skal).
sraz: metro Střížkov, u fontány
Jak se vrací život potokům? Jak se mění lesy? Prozkoumáme revitalizovaný úsek Rokytky, přípravy na další úsek obnovy přírodního koryta potoka a jeho různé obyvatele – vícenohé i opeřené. Zjistíme jak se změnili stromy obrostlé Hrdlořezy, kam zmizel lom na Smetánce a co vše žije v přírodě uprostřed města. Vycházka je vhodná i pro děti. Účast s kočárkem spíš nedoporučujeme.
sraz: Hořejší rybník, na rozcestí u železničního viaduktu
Na ose staré poutní cesty do Staré Boleslavi se na okraji Vysočan rozkládají rozsáhlé a klidné stráně, hostící sady a park na Klíčově. Pojďme se společně projít krásnou lokalitou a objevit důvody, proč zde naši předci vysadili ovocné stromy. Kromě tajů staročeské kuchyně a způsobů konzervace různých plodů zjistíme, jaké poklady skrývá místní půda a kam mizí všechna voda. Poklidná procházka plná přírodních zajímavostí je vhodná i pro psí společníky a děti. Účast s kočárkem nedoporučujeme.
sraz: v Klíčovském parku, u informační tabule Klíčovský biokoridor
Vysočanské svahy a jejich využívání včera a dnes. (Název) Od vyhlídky slavné operní pěvkyně, Emy Destinové, která byla ve Vysočanech často k vidění, dohlédneme přes celé údolí Rokytky. Cesta nás vede dolů po svahu, který dříve skýtal pastvu ovcím, stejně jako se zelenal ovocnými stromy a vinicemi. My si ukážeme, že i dnes lze v těchto tradicích úspěšně pokračovat a hledat rovnováhu mezi člověkem a přírodou. Lokalita, která doslova žije, nám ukáže mnoho svých podob. U Proseckého rybníku se podíváme “pod pokličku” života ve vodě i pod vodou, v korunách nás budou sledovat ostražití letci i nenápadní ptáčci a na zemi se pod příkrovem listí a větviček podíváme na pilné dělníky, neustále odklízející různý nepořádek. Procházku zakončíme exkurzí do historie vinařství v Českých zemích a budeme moci obdivovat krásu vinice Máchalka.
sraz: na vyhlídce Emy Destinnové
Škola, základ života. Nejen o školství a jeho vývoji bude tato procházka, navštívíme hřiště a veřejné plochy, které slouží všem občanům. Poznáme Vysočanské osobnosti, které se zasloužily o rozvoj školství v Čechách a zjistíme, jak náročné bylo za časů Marie Terezie dodržovat povinnou školní docházku. Mnozí možná zavzpomínají na bezstarostná školní léta a nahlédneme i do zákulisí fungování školy v 19. století. Jak se měnilo pojetí vzdělávání a komu bylo dostupné? Jak na tom byly děti Vysočan před sto lety a jaké možnosti mají dnes? Přijďte a poznejte s námi tuto kapitolu místních dějin. Trasa je vhodná pro kočárky, ale zaměřením je vycházka spíše pro dospělé účastníky.
sraz: na náměstí na Balabence
Českomoravská – Kolben – Daněk, tedy ČKD. Odkud se ale vzala ta Českomoravská? A co Daněk? Proč se Harfa nejmenuje Lyra? Na tyto a další otázky odpovíme v průběhu této vycházky, která nás zavede na druhou nejdůležitější osu Vysočanského průmyslu – Poděbradskou třídu. Železnice přivezla netušené možnosti v rámci přepravy a rovná pole zase stavební plochu, která umožnila vznik velkých továrních komplexů. Osudy spalovny odpadu, továrny Tesla i parku Zahrádky, sevřenému v těsném objetí kouřících komínů se zde budeme věnovat a dozvíme se mnoho zajímavých maličkostí. Trasu lze absolvovat s kočárkem. Zaměřením je vycházka vhodná spíš pro dospělé účastníky.
sraz: před nádražní budovou Praha-Libeň
Prokopské údolí