Spolek Darwin

cyklus přednášek

JAK SE STÁT PŘÍRODOVĚDCEM

Přednášky se zajímavými lidmi z různých přírodovědných oborů, kteří vyprávějí o své cestě k práci, kterou dělají, jsou určené především mladým lidem, kteří se rozhodují, na jakou střední či vysokou školu se vydat a přemýšlejí, který obor by pro ně byl ten pravý.

Přednášející přiblíží jejich studium, zkušenosti a také rady a tipy ke studiu i povolání, kterému se věnují.

Na přednášky jsou zvaní všichni zájemci i z řad dospělých, které téma zajímá a chtějí proniknout do různých přírodovědných (někdy ne příliš známých) oblastí.

Přednášky probíhají v úterky od 17:45 h na naší pobočce ve Vysočanech

Vstupné: 
mládež do 18 let (včetně): 80 Kč
zájemci starší 18 let: 150 Kč
spolkoví dobrovolníci: 50 Kč

Z důvodu omezené kapacity je nutné se předem registrovat. Přihlašování najdete v rezervačním systému webooker (pro každou přednášku je přihlašování zvlášť) nebo přes google formulář.

1. pololetí 2024/2025
15.10. paleontolog Mgr. Štěpán Pícha: Jak studovat dinosaury

Lze se v Česku, kde se našla jediná dinosauří kost, stát odborníkem na dinosaury a najít uplatnění? Je v dinosauřím světě stále co objevovat? Jaká byla cesta Štěpána Píchy až do, v Česku jedinečného, soukromého muzea? A čím se liší práce v soukromém a Národním muzeu?

12.11. neurovědkyně Mgr. Kristýna Kárová, PhD.: Poranění míchy, milníky výzkumu i mé kariéry

        Proč se rozhodla studovat imunologii a chtěla vždy být vědkyní? Jak se zkoumá poranění míchy? Co nového výzkum v poslední době přinesl a jak s tím pomáhají moderní technologie? Tohle všechno i to, s čím někteří vědci zápasí a v čem je věda úžasná, přiblíží Kristýna na své přednášce.

26.11. vědkyně Ing. Veronika Brychtová, PhD.: Cesta od chemie na talíř pravěkých lidí

Co jedli naši pravěcí předci a co o jejich životě můžeme vyčíst, když zbytky tuků vydolujeme z archeologické keramiky? Jak nám v tom může pomoci třeba i urychlovač částic? Vědkyně Veronika Brychtová z Akademie věd představí svou práci i akademické prostředí.

10.12. Petr Slavík: Ze Šumavy za velrybami a hlubokomořskou faunou

      Jak probíhá výzkum na keporkacích? Jak lze nasbírat biologické vzorky z pěti kilometrové hloubky? A proč je pro nás oceán vlastně důležitý? O svém výzkumu, pracovních a studijních zkušeností ze světa i fotografii v polárních oblastech bude vyprávět mořský biolog Petr Slavík.

7.1. paleontolog Mgr. Lukáš Laibl, PhD. Za trilobity z celého světa

      Jak vypadá každodenní práce paleontologa? O svém výzkumu, pracovní zkušenosti ze Švýcarska i cestování za zkamenělinami bude povídat paleontolog Lukáš Laibl.

21.1. chemička a popularizátorka vědy Mgr. Adéla Šimková: Jak rozsvítit nádor a dostat vědu k lidem

      Jak se v těle hledá nádor? A jak se zkoumají látky, které umí nádor najít a označit? Jak a proč vznikla myšlenka založit projekt Zeptej se vědce? Chemička a popularizátorka vědy Adéla Šimková ukáže, že věda není nuda.